В периода от 30.06.2024 г. до 03.07.2024 г. в гр. Варна осем педагогически специалисти от РЦПППО, гр. Шумен взеха участие в лятна школа за училищно приобщаване на тема „Ефективна комуникация и взаимодействие с родители“, организирана от Национален институт за образование и приобщаващи политики, гр. София.
В рамките на четиридневната школа бяха представени добри практики в областта на приобщаващото образование.
Д-р Калоян Дамянов, директор РЦПППО, гр. София направи равносметка за пътя, който е извървяла идеята за приобщаващо образование от подписването на „Декларацията от Саламанка“ от 1994 година до наши дни и начерта перспективите за развитието на тази област от образованието.
Двамата лектори от Канзаския държавен университет Манхатън, Канзас, САЩ - д-р Барбара Мичъл, доцент по специална педагогика и д-р Мерилин С. Каф, доцент по специално образование, ни докоснаха до различни терапевтични интервенции, предназначени за ученици и възрастни с интелектуални и други нарушения, застъпени в работата на американските ни колеги като:
- поведенчески интервенции изградени върху многостепенна рамка за подпомагане на поведенческото, академичното, социалното, емоционалното и психичното здраве на учениците;
- използването на творчески изкуства и барабани за постигане на двигателна координация, емоционална регулация, социално взаимодействие и развитие на когнитивните способности на ученици и възрастни.
Доцент д-р Катерина Златкова-Дончева, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Катедра „Педагогика“ представи пред колегите своя опит като участник в изследователския център СТРАЙД, който е звено към Michigan State University, USA чиято основна цел е да подкрепя и обучава деца и лица с увреждания и техните семейства.
В третия ден от школата любезните домакини от Фондация „Карин дом“, гр. Варна показаха прекрасната си материална база, която е създадена с цел да са полезни и да отговорят на съвременните нужди на децата със специални образователни потребности и техните родители. Бяха така любезни да споделят добри практики за ефективна комуникация и взаимодействие с родителите, включването им в терапевтичните програми на фондацията като пълноправни участници в рехабилитирането на техните деца.
В четирите дни на интензивен обмен на опит между колегите споделихме различни методи и подходи за изграждане на доверие, за справяне със съпротивите, за ефективна комуникация с деца, родители и специалисти.